מה צריך לדעת לפני שמתחילים ללמוד

 • מה כוללים לימודי עיצוב פנים ומה ניתן לעשות בסיום הלימודים?
 • כמה זמן יש לי להשקיע בזה? או האם אני רוצה לימודי תואר או לימודי תעודה?
 • האם אני רוצה את זה בתור תחביב או בתור מקצוע?
 • כמה כסף יש לי להשקיע?
 • איפה אני רוצה ללמוד? 

מה קורה בסיום הלימודים?

 • מה אפשרויות התעסוקה בתחום?
 • מה טווח השכר למעצב פנים שכיר? למעצב פנים עצמאי?
 • כיצד לבנות תיק עבודות
 • כיצד למצוא עבודה בתחום
 • מעסיקים בולטים בתחום 
מנטורינג קורס עיצוב פנים סטודיו 6B
עיצוב פנים קרן ברוקמן ומעיין זוסמן צילום איתי בנית

מה כוללים לימודי עיצוב פנים?

מה זה עיצוב פנים?
עיצוב פנים הוא תחום שהתפתח מאדריכלות. בניגוד לאדריכל העוסק בתכנון מבנים, מעצב הפנים עוסק בתכנון החלל הפנימי בתוך המבנה, בין אם המבנה חדש או קיים.

מעצב הפנים מחויב להתייחס למספר דברים בעבודתו: האדם וצרכיו, החלל הנתון וסביבתו, תקציב, פונקציונליות ואסתטיקה. כל אלו מרכיבים את חוויית האדם בעת שהותו בחלל כלשהו. 

מהו תפקיד של מעצב/ת פנים?
תפקידו של מעצב הפנים מורכב ממספר שלבים החל משלב התכנון, חלוקת החלל בדרך האופטימלית המתאימה לצרכי הלקוחות ושימושיות המרחב.

בין היתר על המעצב לחשוב על התאורה המתאימה ועל מיקומה, להכין תכנית חשמל ואינסטלציה ועד לריהוט, טקסטיל, צבע ועוד. לכן בלימודי עיצוב פנים מלמדים גם את ההיסטוריה של העיצוב והאדריכלות, אך חוקרים גם פרטים הקשורים לחומרים וטקסטורות ואף פיתוח חשיבה רעיונית ויצירתית.

מה אוכל לעשות אחרי הלימודים?
בסיום הלימודים יכול מעצב הפנים לעצב ולתכנן כל חלל פנים, החל מבתים פרטיים ועד לחללים מסחריים. בניגוד לאדריכל או מהנדס, למעצב הפנים אין זכות חתימה על מבנים, כלומר במידה והתכנון כולל נגיעה במעטפת חוץ של מבנה או בתוספת בניה, על המעצב להיעזר באדריכל או במהנדס, שיאשרו את המהלך. 

לימודי תואר או לימודי תעודה?

מנטורינג קורס עיצוב פנים סטודיו 6B
פרויקט מנטורינג בסטודיו 6B - עיצוב פנים: יצחק ביטון צילום: איתי בנית

כמה זמן להשקיע בלימודים?

בישראל ישנם מספר מוסדות להשכלה גבוהה המעניקים תואר ראשון בעיצוב פנים ולצידם גופים המלמדים עיצוב פנים במסגרת לימודי תעודה.

לימודי התואר הראשון בכל המוסדות להשכלה גבוהה אורכים 4 שנים. במהלכם, כאמור, לומדים הסטודנטים קורסים שונים הכוללים את תולדות האמנות והאדריכלות, יסודות העיצוב, רישום, פיסול, לצד שיעורים העוסקים בפיתוח קונספט ועבודה בסדנאות מעשיות.

בשנת הלימודים האחרונה באקדמיה, על כל סטודנט להגיש פרויקט גמר, עליו עבד כמעט לכל אורך שנת הלימודים.

אורכם של לימודי התעודה בעיצוב פנים משתנה בהתאם למוסד. לרב הם אורכים בין שנה לשנתיים.

גם במהלך לימודי התעודה ילמד הסטודנט את הנושאים המרכזיים שלומדים בלימודי התואר כמו תולדות האדריכלות ופיתוח קונספט, אך באופן ממוקד ותמציתי.

לכן לימודי התעודה יכולים להתאים לכל מי שאוהב את התחום, רוצה להשקיע מזמנו, אך לא מעוניין בלימודים שאורכים 4 שנים. לעתים קרובות יהיו אלו אנשים שעבורם עיצוב הפנים הוא קריירה שנייה, לאחר שברשותם כבר תואר ראשון בתחום אחר.

תחביב או מקצוע?

היתרון הגדול בלימודי עיצוב, כמעט מכל סוג שהוא, הוא שבנוסף לידע שרוכשים, הבוגרים מסיימים "עם מקצוע ביד". בניגוד ללימודים גבוהים בתחומים כמו מדעי החברה והרוח, שעל מנת לעסוק בתחום, יש צורך בלימודי המשך, בתחום העיצוב אין הכרח לכך.

ולכן, השאלה בכותרת הופכת קלה – במידה ואדם רוצה לעסוק בתחום עיצוב הפנים באופן מקצועי, הוא יכול לבחור מתוך מבחר המקומות הקיים בארץ היום ולקחת בחשבון שמדובר בלימודים אינטנסיביים שלאחריהם יוכל להיות מעצב פנים.

לעומת זאת, ישנם אנשים שהתחום מעניין אותם, אך לא מספיק כדי להופכו למקצוע והם מתעניינים יותר בפרטים הקטנים. על כן נכנס בשנים האחרונות תת תחום של לימודי עיצוב פנים אשר נקרא "הום סטיילינג", וגם אותו ניתן ללמוד.

בישראל ישנם מספר גופים המלמדים קורסי הום סטיילינג. לרב מדובר בקורסים קצרים (בין 3 ל-6 חודשים), העוסקים בעיקר בדקורציה ופחות מתייחסים לחלוקת החלל ופיתוח קונספט.

קורסים מסוג זה יכולים להתאים מאד למתעניינים בתחום עיצוב הפנים, כתחביב, כהיכרות עם עולם עיצוב הפנים או כמקצוע לכל דבר. 

עיצוב פנים: טלי יהודה, הדס קורניץ צילום: איתי בנית

כמה כסף יש לי להשקיע?

האם זמן = כסף? כנראה שגם במקרה הזה התשובה חיובית.

הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה, אורכים זמן רב יותר מלימודי התעודה. מכאן שגם עלותם המצטברת ככל הנראה תהיה גבוהה יותר. חלק מן המוסדות להשכלה גבוהה גובים שכר לימוד אוניברסיטאי וחלק גובים שכר לימוד גבוה יותר. בנוסף, לאורך השנים בלימודי התואר רוכשים הסטודנטים חומרי עבודה רבים (לצורך בניית מודלים, פרזנטציות ועוד) אשר יש לקחת בחשבון בעלות הלימודים הכוללת. עלות לימודי התעודה משתנה ממוסד לימודים אחד למשנה ואולם בגלל שזמן הלימודים קצר יותר מלימודי תואר, ככל הנראה לאורך הזמן, לימודי התעודה  יהיו יקרים פחות. 

סטודיו 6B חלל בית הספר
סטודיו 6B - בית הספר לעיצוב

איפה אני רוצה ללמוד?

לימודי תואר ראשון בעיצוב פנים ניתן ללמוד ב-3 מוסדות להשכלה גבוהה בישראל: 

לימודי תעודה ניתן ללמוד במגוון מוסדות פרטיים.

מסלולי לימוד במחלקה לעיצוב פנים של סטודיו 6B

הקורסים מותאמים לכל שלב בקריירה, אנא בחרו במסלול הרצוי

לרכוש מקצוע

עד שנה

להתקבל ללימודי תואר ראשון

4-5 שנים

לרכוש מקצוע

עד שנה

להתקבל ללימודי תואר ראשון

4-5 שנים

קורסים קצרים לשדרוג מקצועי

1-3 חודשים

קורסי העשרה

עד 3 חודשים

קורסים קצרים לשדרוג מקצועי

1-3 חודשים

קורסי העשרה

עד 3 חודשים

לתיאום שיחה עם יועץ לימודים

ניסיון מעשי בפרק זמן קצר. לפרטים צרו קשר או התקשרו 1700-70-60-36

  אישור קבלת מידע פרסומי