fbpx
יש מספר שאלות שעל כל אחד המעוניין ללמוד עיצוב פנים לשאול את עצמו לפני שהוא מתחיל ללמוד:
1.      מה כוללים לימודי עיצוב פנים ומה ניתן לעשות בסיום הלימודים?
2.      כמה זמן אני מוכן להשקיע בזה? או האם אני רוצה לימודי תואר או לימודי תעודה?
3.      האם אני רוצה את זה בתור תחביב או בתור מקצוע?
4.      כמה כסף יש לי להשקיע?
5.      איפה אני רוצה ללמוד?
בנוסף, יש לתת את הדעת למה שקורה בסיום הלימודים:
6.      מה אפשרויות התעסוקה בתחום?
7.      מה טווח השכר למעצב פנים שכיר? למעצב פנים עצמאי?
8.      טיפים להגשת תיק עבודות
9.      טיפים למציאת עבודה
10.  מעסיקים בולטים בתחום
 
מה כוללים לימודי עיצוב פנים ומה ניתן לעשות בסיום הלימודים?
 
ראשית כדאי להגדיר את מקצוע עיצוב הפנים ואת תפקידו של מעצב הפנים.
עיצוב פנים הוא תחום שהתפתח מאדריכלות. בניגוד אל אדריכל העוסק בתכנון מבנים, מעצב הפנים עוסק בתכנון החלל הפנימי בתוך המבנה, בין אם המבנה חדש או קיים.
מעצב הפנים מחוייב להתייחס למספר דברים בעבודתו: האדם וצרכיו, החלל הנתון וסביבתו, תקציב, פונקציונליות ואסתטיקה. כל אלו מרכיבים את חוויית האדם בעת שהותו בחלל כלשהו.
 
תפקידו של מעצב הפנים מורכב ממספר שלבים החל משלב התכנון, חלוקת החלל בדרך האופטימלית המתאימה לצרכי הלקוחות ושימושיות המרחב.
בין היתר על המעצב לחשוב על התאורה המתאימה ועל מיקומה, להכין תכנית חשמל ואינסטלציה ועד לריהוט, טקסטיל, צבע ועוד. לכן בלימודי עיצוב פנים מלמדים גם את ההיסטוריה של העיצוב והאדריכלות, אך חוקרים גם פרטים הקשורים לחומרים וטקסטורות ואף פיתוח חשיבה רעיונית ויצירתית.
בסיום הלימודים יכול מעצב הפנים לעצב ולתכנן כל חלל פנים, החל מבתים פרטיים ועד לחללים מסחריים. בניגוד לאדריכל או מהנדס, למעצב הפנים אין זכות חתימה על מבנים, כלומר במידה והתכנון כולל שבירת קירות, על המעצב להיעזר באדריכל או במהנדס, שיאשרו את המהלך.
 
כמה זמן אני מוכן להשקיע בזה? או האם אני רוצה לימודי תואר או לימודי תעודה?
 
בישראל ישנם מספר מוסדות להשכלה גבוהה המעניקים תואר ראשון בעיצוב פנים ולצדם גופים המלמדים עיצוב פנים במסגרת לימודי תעודה.
לימודי התואר הראשון בכל המוסדות להשכלה גבוהה אורכים 4 שנים. במהלכם, כאמור, לומדים הסטודנטים קורסים שונים הכוללים את תולדות האמנות והאדריכלות, יסודות העיצוב, רישום, פיסול, לצד שיעורים העוסקים בפיתוח קונספט ועבודה בסדנאות מעשיות.
בשנת הלימודים האחרונה באקדמיה, על כל סטודנט להגיש פרוייקט גמר, עליו עבד כמעט לכל אורך שנת הלימודים.
אורכם של לימודי התעודה בעיצוב פנים משתנה בהתאם למוסד. לרב הם אורכים בין שנה לשנתיים.
גם במהלכם ילמד הסטודנט את הנושאים המרכזיים שלומדים בלימודי התואר כמו תולדות האדריכלות ופיתוח קונספט, אך באופן ממוקד יותר.
לכן לימודי התעודה יכולים להתאים לכל מי שאוהב את התחום, רוצה להשקיע מזמנו, אך לא מעוניין בלימודים שאורכים 4 שנים. לעיתים קרובות יהיו אלו אנשים שעבורם עיצוב הפנים הוא קריירה שניה, לאחר שברשותם כבר תואר ראשון בתחום אחר.
למידע על לימודים בישראל
 
האם אני רוצה את זה בתור תחביב או בתור מקצוע?
 
היתרון הגדול בלימודי עיצוב, כמעט מכל סוג שהוא, הוא שבנוסף לידע שרוכשים, הבוגרים מסיימים "עם  מקצוע ביד". בניגוד ללימודים גבוהים בתחומים כמו מדעי החברה והרוח, שעל מנת לעסוק בתחום, יש צורך בלימודי המשך, בתחום העיצוב אין הכרח לכך.
ולכן, השאלה בכותרת הופכת קלה – במידה ואדם רוצה לעסוק בתחום עיצוב הפנים באופן מקצועי, הוא יכול לבחור מתוך המבחר הקומות הקיים בארץ היום ולקחת בחשבון שמדובר בלימודים אינטנסיביים שלאחריהם יוכל להיות מעצב פנים.
לעומת זאת, ישנם אנשים שהתחום מעניין אותם, אך לא מספיק כדי להופכו למקצוע והם מתעניינים יותר בפרטים הקטנים.
על כן נכנס בשנים האחרונות תת תחום של לימודי עיצוב פנים הוא נקרא "הום סטיילינג", וגם אותו ניתן ללמוד.
בישראל ישנם מספר גופים המלמדים קורסי הום סטיילינג. לרב מדובר בקורסים קצרים (בין 3 ל-6 חודשים), העוסקים בעיקר בדקורציה ופחות מתייחסים לחלוקת החלל ופיתוח קונספט.
קורסים מסוג זה יכולים להתאים מאד למתעניינים בתחום עיצוב הפנים, אך כתחביב בלבד.
 
כמה כסף יש לי להשקיע?
 
האם זמן=כסף?
כנראה שגם במקרה הזה התשובה חיובית.
הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה, אורכים זמן רב יותר מלימודי התעודה. מכאן שגם עלותם המצטברת ככל הנראה תהיה גבוהה יותר. חלק מן המוסדות להשכלה גבוהה מיישרים קו עם שכר הלימוד האוניברסיטאי המוכר בארץ וחלק גובים שכר לימוד גבוה יותר.
בנוסף לאורך השנים בלימודי התואר רוכשים הסטודנטים חומרי עבודה רבים (לצורך בניית מודלים, פרזנטציות ועוד) ואין להפחית את עלות זו מההשקעה הכספית הכוללת.
עלות לימודי התעודה משתנה ממוסד לימודים אחד למשנהו, והיא תלויה אך ורק בהחלטת המוסד. אולם בגלל שזמן הלימודים קצר יותר מלימודי תואר, ככל הנראה לאורך הזמן, לימודי התעודה  יהיו יקרים פחות.
 
איפה אני רוצה ללמוד?
לימודי תואר ראשון בעיצוב פנים ניתן ללמוד ב-3 מוסדות להשכלה גבוהה בישראל:
 
לימודי תעודה ניתן ללמוד במגוון מוסדות פרטיים.
 
סגירת תפריט

רוצים לשמוע עוד?

מלאו פרטים ונחזור בהקדם
אישור קבל מידע פרסומי