מה צריך לדעת על
בחינות הקבלה ללימודי עיצוב ואדריכלות?

הדעה הרווחת היא שתיק עבודות הוא השלב המכריע בקבלה ללימודים. מסתבר שלא לבדו.

גם לבחינות הקבלה בעיצוב יש משקל גבוה בציון הסכם שלכם ולכל מוסד לימודים פורמט הבחינה שלו, עם דגשים שונים ושלבי קבלה מורכבים. גם אם תיק העבודות שלכם, מוכן ואתם חושבים שהוא מצוין, חשוב שתהיו מוכנים לכל אחד משלבי הקבלה, ושתהיו מעודכנים באופי הבחינות השונות. למשל, יש מוסדות המוסיפים למבחני הקבלה גם בחינה נפרדת – המבחן הפסיכוטכני שאליו יש להתכונן בהתאם.

בחינות הקבלה בעיצוב בודקות בראש ובראשונה את החשיבה היצירתית שלכם והיכולת להביע את הרעיונות שלכם בזמן קצוב, או תרגילי רישום מהדמיון. כמו כן, לעיתים מובא קטע ספרותי או מושג מוחשי/מופשט (כגון: חיפוש, התכלות, צמיחה, תווך, חלום ועוד), ואתם מתבקשים להתייחס למושג ולפתח אותו לכדי ביטוי ואמירה אישית מגובשים.

במקצועות התלת מימד (כגון עיצוב פנים, אדריכלות ועיצוב תעשייתי) אתם מתבקשים להציג את היכולת שלכם לבנות בתלת מימד מודל המתמצת את הרעיון שלכם למטלה כלשהי, לדוגמא: לעיצוב תעשייתי – לבנות מתקן לפיתה עם פלאפל מקרטון ללא דבק, באדריכלות – להתייחס למושג 'הדהוד' במודל מרחבי מופשט, בעיצוב אופנה – להתייחס למסע במרוקו ולצאת ממנו לאינטרפרטציה לפריט לבוש.

בדרך כלל תתבקשו לצרף גיליון התומך במודל שעשיתם. בגיליון זה תציגו את יכולות ההבעה שלכם בדו מימד. חלק מהשאלות במבחנים בודקות את יכולת הזיכרון הוויזואלי שלכם ואת ההבנה הבסיסית שלכם לגבי המקצוע אליו אתם ניגשים. אנו ממליצים לבדוק איזה בחינה דורש המוסד אליו אתם ניגשים ולהתכונן בהתאם.

ישנם בודדים המנסים להתקבל לבד או באמצעות מורים פרטיים בגלל התפיסה המוטעית על תיק העבודות, אך זוהי הכנה חלקית בלבד, ולרוב אותם מועמדים נרשמים למכינה לעיצוב לאחר שלא התקבלו.

5 דגשים שיעזרו לכם
להצליח במבחני קבלה

לענות על מה שמבקשים

ראשית, קראו טוב את טופס הבחינה וראו מה בדיוק מבקשים מכם. יש לא מעט סטודנטים שהאמביציה והרצון ליצור, משתלטים להם על ההיגיון הפשוט. קראו בנחת את השאלות, עברו על הבחינה כולה ותכננו את הזמן שלכם בהתאם.

לחשוב "מקוריות"

על מנת לבלוט מבין מאות מועמדים שניגשים יחד אתכם לבחינה, עליכם לגבש רעיון חזק ואישי, שיצוף על פני הרעיונות הראשוניים של שאר המועמדים. עדיף להשקיע עוד רבע שעה בחידוד וזיכוך הרעיון מאשר להתעסק בלייפות רעיון חלש. בשלב העריכה נסו ליצור פורמט מעניין לעבודה, לעבוד עם חומרים מעניינים הנובעים מהרעיון עצמו.

שום דבר לא הולך לאיבוד

על מנת שזמן החשיבה בבחינה לא ילך לאיבוד נסו להקצות מקום בגיליון הבחינה לתהליך המחשבה. בטאו את כיווני המחשבה השונים בסקיצות וסמנו את הרעיונות שאתם מתכוונים לפתח. כך יוכלו לראות הבוחנים את כל טווח החשיבה שלכם וכבר יצרתם לעצמכם אזור בגיליון שמיועד לתהליך העבודה.

להמעיט במילים

מעצבים טובים לא נאלצים להסביר יותר מידי. עבודה חזקה בבחינה שיש מאחוריה רעיון טוב צריכה יותר המחשות, סקיצות ורישומים, מאשר מילים, בכדי לתאר אותה. זיכרו – בתחום העיצוב והאדריכלות ככל שאתם מרגישים שצריך להיעזר במילים, כך רבים הסיכויים שהעבודה שלכם לא חזקה מספיק. כלי הביטוי של המעצב הם צורה, חומר, טקסטורה, סקיצות, רישומים, איורים ומבטים שונים. כתבו פחות – הביעו יותר.

עריכה חכמה

עבודה קריאה בהירה ומובנת היא מפתח להצלחה בבחינה. במרבית הבחינות יש להגיש גיליון או מספר גיליונות בגודל מסוים – יש מוסדות אשר מגבילים את המועמדים לגודל אחיד. נסו לברר אם פורמט הבחינה בשנים האחרונות לא השתנה והכינו את עצמכם כראוי. בנייה נכונה של הגיליון עם היררכיה הגיונית של חשיבות האינפורמציה אותה תציגו, מראה על יכולת הארגון והתכנון שלכם. נסו להקדיש בתחילת העבודה על כל שאלה מספר דקות בתכנון נכון של הגיליון.

להתקבל לתואר ראשון בעיצוב.

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  אישור קבלת מידע פרסומי

  שאלות נפוצות

  • לימודי תואר B.Design בעיצוב נמשכים 4 שנים.
  • לימודי תואר B.Arch באדריכלות נמשכים 5 שנים, מלבד בטכניון שם הלימודים נמשכים 6 שנים

  כל שנה ניגשים אלפי מועמדים לבחינות הקבלה ללימודי עיצוב ואדריכלות באקדמיה ורק חלקם הקטן מתקבלים (על כל 6 מועמדים, מתקבל מועמד 1). הכנה ממוקדת ואיכותית לכל שלבי הקבלה מגדילה משמעותית את סיכויי הקבלה למוסד ולתחום שאליו תרצו להתקבל.

  בהחלט ניתן לשלב עבודה במהלך רוב הלימודים במכינה, אך כדאי לקחת בחשבון שמחודש אוקטובר ועד מועדי הבחינות (אשר מתקיימות בחודשים פברואר מרץ בדרך כלל) הלימודים במכינה הופכים ליותר אינטנסיביים, ולכן לא מומלץ לעבוד במשרה מלאה בחודשים הללו.

  על מנת להתקבל ללימודי תואר בעיצוב או באדריכלות יש לעבור מספר שלבי קבלה הכוללים בין היתר  מבחנים בעיצוב, מבחנים ברישום, הגשת תיק עבודות וראיון קבלה. למידע מפורט על שלבי הקבלה לפי מוסדות הלימוד:
  שנקר  |  בצלאל  |  HIT

  בעולם העיצוב ישנם 2 תארים עיקרים: תואר בארכיטקטורה נקרא b.arc ותואר בעיצוב נקרא b.des. המוסדות אשר מעניקים תארים אלו אושרו על ידי המועצה להשכלה גבוהה לאחר שבחנו את תכנית הלימודים שלהם.
  ישנם מוסדות בהם מלמדים את מקצועות העיצוב השונים אך לא מספקים תואר ראשון בעיצוב אלא b.a כללי, או תואר בהוראה b.edu. מלבד לימודי תואר ישנם גם לימודי הנדסאים. חשוב להבין כי מסלולי הנדסאים הינם לימודי תעודה ואינם מקנים תואר אקדמי

  • מבחני הקבלה מתחילים בדרך כלל בחודשים פברואר-מרץ (כ-9 חודשים לפני תחילת הלימודים). 
  • ההרשמה לאקדמיות נפתחת בחודשים דצמבר-ינואר (כ-11 חודשים לפני תחילת הלימודים)

  אחד מהדברים הראשונים שלומדים במכינה הוא שרישום מתבטא ביכולת טכנית שניתן לרכוש ולשפר. הכישרון האמיתי נמצא בדמיון ובחשיבה שלנו.
  יש להדגיש כי לא כל מקצוע דורש יכולת רישום גבוהה במיוחד. המטרה היא לרשום מספיק טוב על מנת להעביר את הרעיון שלכם.

  • אין צורך בציון פסיכומטרי על מנת להתקבל ללימודי תואר בעיצוב.
  • על מנת להתקבל ללימודי תואר באדריכלות, חלק מהמוסדות דורשים ציון פסיכומטרי:
  • טכניון ואוניברסיטת ת"א- ציון 550 לפחות
  • ויצו חיפה – ציון 525 לפחות
  • מכללת אריאל – ציון 580 לפחות
  • חלק ממוסדות הלימוד דורשים גם לפחות 4 יח"ל במתמטיקה בציון 80

  היתרון במבחנים בעיצוב שלא צריך לשנן ולזכור טקסטים. המבחן הוא בעצם סדרה של תרגילים כפי שתרגלנו פעמים רבות בשיעורים ובהנחיות. בכל שנה תלמידים מספרים שהגיעו מוכנים לכל שאלה וגם אם היו הפתעות, הסטודנטים קיבלו מספיק כלים על מנת להתמודד איתן.

  מכינה לתואר הראשון בעיצוב ואדריכלות סטודיו 6B
  מכינה לתואר ראשון בעיצוב ואדריכלות
  מכינה לתואר הראשון בעיצוב ואדריכלות סטודיו 6B

  בנוסף כדאי לבחון האם המוסד אותו אתם בוחנים נותן לכם מענה בנושאים הבאים

  יחס אישי ושיעורים פרטיים

  בתחום העיצוב כל סטודנט זקוק לתשומת לב אישית שתאפשר לו למקסם את הכישרון שלו.

  שדרוג יכולות טכניות

  הרחבת ותרגול קבוע של מגון היכולות שלכם בתחומי העיצוב על ידי התנסות בטכניקות רישום ועבודה עם חומרים חדשים הינה חיונית להצלחה שלכם במבחני הקבלה.

  ניסיון נצבר

  מוסד שמלווה מדי שנה סטודנטים בדרך הזו, חשוף לתהליכי קבלה רבים הן מול מגוון מוסדות לימוד והן לאורך זמן. הניסיון הזה משמעותי לכם.

  מורים בוגרי כל תחומי העיצוב

  יעשירו אתכם בידע ונקודות התייחסות שיעניקו לכם יתרון.