ד'

דגש, דדוקציה, דומיסיל, דיאלקטיקה, דיכוטומיה, דימוי...
דגש
החלק בעיצוב שמושך את תשומת לב המתבונן, בד"כ האזור הזה יהיה שונה בגודל, בצבע, בטקסטורה או בצורה.

דדוקציה

הסקת מסקנות מהכלל אל הפרט.

דה-קונסטרוקציה

תורה ביקורתית שגיבש הפילוסוף הצרפתי ז'אק דרירה בשלהי שנות השישים הטוענת כי לא ניתן לבחון תופעות או לקרוא יצירות על פי אמות מידה אובייקטיבית.

דה סטיל – הסגנון

De Stijl בהולנדית  1917 – 1932,  
קבוצת אמנים ואדריכלים הולנדיים שנקראה על שם כתב העת "דה סטיל" שיצא לאור בשנת 1917 בהולנד. עקרונות צורניים מצומצמים, בעלי היגיון מתמטי, מנותקים מהשראת הטבע, מן הרגשי ומן הלאומי. סביבה חזותית טוטלית של אמנות, עיצוב ואדריכלות המהווים יחדיו מכלול של ביטוי חזותי המתמזג עם שאיפה אוטופית אוניברסאלית.

דואומו

איטלקית : קתדרלה

דומיסיל

לטינית: מגורים, מקום מגורים

דושאן, מרסל

Duchamp, Marcel 1887–1968
צייר פסל ותיאורטיקן צרפתי, פיתח גישה קונספטואלית מושגית כלפי האמנות. בעבודותיו עסק בהומור, אבסורד ומקריות. השפיע באופן מכריע על אמנים רבים ועל תפיסות אמנותיות במאה העשרים.

דיאלקטיקה

אינטראקציה של רעיונות או כוחות מנוגדים. תורה פילוסופית לפיה התפתחות עולם החומר או הרוח הא ביסודה תהליך של יצירת ניגודים. כל רעיון או אירוע (תזה) מוליד את היפוכו (אנטיתזה), ובעקבותיו תהליך של איחוד ניגודים (סינתזה(.

דיגום חופשי

טכניקה של יצירת גזרה ע"י הנחה חופשית של הבד על הבובה.

דיור, כריסטיאן

Christian Dior
בית אופנה פריזאי. את פרסומו הראשון קנה ב-1947 עם קולקציה של "המראה החדש". עם השנים התרחב בית האופנה והיום הוא כולל אופנה ואביזרים, בישום וטיפוח.

דיכוטומיה

התחלקות לשניים

דימוי

ציור לשוני הבא להשוות בין שני עצמים, הבאים זה לעומת זה. שני העצמים שונים זה מזה, אך אפשר להשוות ביניהם בתכונה אחת, במצב או בפעולה המשותפת לשניהם.

דיסוננס

חוסר הרמוניה

דקדנס

שקיעה, התנוונות

דקולז'

יצירת אמנות המבוססת על פירוק עצמים או חומרים קיימים.

דקורציה

תפאורה, קישוט, עיטור