fbpx

בדף זה ריכזנו עבורך מידע חשוב על לימודי עיצוב ואדריכלות בארץ,על שלבי הקבלה השונים: כיצד להתמודד בהצלחה עם בחינות הקבלה, וטיפים יקרים לבניית תיק העבודות.  

בחינות קבלה ללימודי עיצוב ואדריכלות

הדעה הרווחת היא שתיק עבודות הוא השלב המכריע בקבלה ללימודים. מסתבר שלא לבדו.

גם לבחינות הקבלה בעיצוב יש משקל גבוה בציון הסכם שלכם ולכל מוסד לימודים פורמט הבחינה שלו, עם דגשים שונים ושלבי קבלה מורכבים.  גם אם תיק העבודות שלכם מוכן ואתם חושבים שהוא מצוין, חשוב שתהיו מוכנים לכל אחד משלבי הקבלה ושתהיו מעודכנים באופי הבחינות השונות.  למשל, יש מוסדות המוסיפים למבחני הקבלה גם בחינה נפרדת – המבחן הפסיכוטכני שאליו יש להתכונן בהתאם.

בחינות הקבלה בעיצוב בודקות בראש ובראשונה את החשיבה היצירתית שלכם והיכולת להביע את הרעיונות שלכם בזמן קצוב, או תרגילי רישום מהדמיון. ישנם בודדים המנסים להתקבל לבד או באמצעות מורים פרטיים בגלל התפיסה המוטעית על תיק העבודות, אך זוהי הכנה חלקית בלבד, ולרב אותם מועמדים נרשמים למכינה לעיצוב לאחר שלא התקבלו. כמו כן, לעיתים מובא קטע ספרותי או מושג מוחשי /מופשט (כגון: חיפוש, התכלות, צמיחה, תווך, חלום ועוד), ואתם מתבקשים להתייחס למושג ולפתח אותו לכדי ביטוי ואמירה אישית מגובשים.

 במקצועות התלת מימד  אתם מתבקשים להציג את היכולת שלכם לבנות בתלת מימד  מודל המתמצת את הרעיון שלכם למטלה כלשהי, לדוגמא: לעיצוב תעשייתי – לבנות מתקן לפיתה עם פלאפל מקרטון ללא דבק, באדריכלות -להתייחס למושג 'הדהוד' במודל מרחבי מופשט, בעיצוב אופנה – להתייחס למסע במרוקו ולצאת ממנו לאינטרפרטציה לפריט לבוש.

בדרך כלל תתבקשו לצרף גיליון התומך במודל שעשיתם. בגיליון זה תציגו את יכולות ההבעה שלכם בדו מימד. חלק מהשאלות במבחנים בודקות את יכולת הזיכרון הוויזואלי שלכם ואת ההבנה הבסיסית שלכם לגבי המקצועות אליהם אתם ניגשים. אנו ממליצים לבדוק איזה בחינה דורש המוסד אליו אתם ניגשים ולהתכונן בהתאם.

מה צריך לעשות כדי להצליח בבחינות הקבלה בעיצוב ואדריכלות?

 • לענות על מה שמבקשים מכם

ראשית, קראו טוב את טופס הבחינה וראו מה בדיוק מבקשים מכם. יש לא מעט סטודנטים שהאמביציה והרצון ליצור,  משתלטים להם על ההיגיון הפשוט. קראו בנחת את השאלות, עברו על הבחינה כולה ותכננו את הזמן שלכם בהתאם.

 • לחשוב "מקוריות"

על מנת לבלוט מבין מאות מועמדים שניגשים יחד אתכם לבחינה, עליכם לגבש רעיון חזק ואישי, שיצוף על פני הרעיונות הראשוניים של שאר המועמדים. עדיף להשקיע עוד רבע שעה בחידוד וזיכוך הרעיון מאשר להתעסק בלייפות רעיון חלש. בשלב העריכה נסו ליצור פורמט מעניין לעבודה, לעבוד עם חומרים מעניינים הנובעים מהרעיון עצמו.

 • שום דבר לא הולך לאיבוד

על מנת שזמן החשיבה בבחינה לא ילך לאיבוד נסו להקצות מקום בגיליון הבחינה לתהליך המחשבה. בטאו את כיווני המחשבה השונים בסקיצות וסמנו את הרעיונות שאתם מתכוונים לפתח. כך יוכלו לראות הבוחנים את כל טווח החשיבה שלכם וכבר ייצרתם לעצמכם אזור בגיליון שמיועד לתהליך העבודה.

 • להמעיט במילים

מעצבים טובים לא נאלצים להסביר יותר מידי. עבודה חזקה בבחינה שיש מאחוריה רעיון טוב צריכה יותר המחשות,סקיצות ורישומים, מאשר מילים, בכדי לתאר אותה. זכרו – בתחום העיצוב והאדריכלות ככל שאתם מרגישים שצריך להיעזר במילים, כך רבים הסיכויים שהעבודה שלכם לא חזקה מספיק. כלי הביטוי של המעצב הם צורה, חומר, טקסטורה, סקיצות, רישומים, איורים ומבטים שונים. כתבו פחות – הביעו יותר.

 • עריכה חכמה

עבודה קריאה בהירה ומובנת היא מפתח להצלחה בבחינה. במרבית הבחינות יש להגיש גיליון או מספר גיליונות בגודל מסוים – יש מוסדות שמגבילים את המועמדים לגודל אחיד. נסו לברר אם פורמט הבחינה בשנים האחרונות לא השתנה והכינו את עצמכם כראוי. בנייה נכונה של הגיליון עם היררכיה הגיונית של חשיבות האינפורמציה אותה תציגו, מראה על יכולת הארגון והתכנון שלכם. נסו להקדיש בתחילת העבודה על כל שאלה מספר דקות בתכנון נכון של הגיליון.

איך בונים תיק עבודות מנצח?

תיק עבודות (portfolio) הינו מקבץ עבודות הכולל בין 5 ל-10 עבודות אישיות, בהתאם לדרישות המוסד אליו תחליטו לגשת. מטרת העבודות היא להציג את השקפת עולמכם, ולהביא לידי ביטוי את היכולות היצירתיות שלכם. בין העבודות יכולים להיות: רישומים, ציורים, צילומים, קולאז'ים, אסמבלאז'ים, פסלים, מייצבים, עבודות וידאו,עבודות בעיצוב דו מימדי ותלת ממדי וכל טכניקה נוספת דרכה תביעו חשיבה יצירתית (גם שיר מרגש יכול להיכלל בתיק עבודות).

הנה 5 דגשים שיהפכו את תיק העבודות שלכם לכרטיס כניסה לתחום העיצוב והאדריכלות:

 • תיק עבודות אישי – תיק עבודות טוב הוא פועל יוצא של החיים שלכם, כמו אירועים חשובים ואישיים שהשפיעו עליכם,תחומי לימוד שהתמחיתם בהם בתיכון, תחומי עניין, דעות, חלומות ושאיפות, תחביבים ותחומי התמחות ייחודיים, בהם לכם יש ידע וניסיון מעבר לאלה שיבחנו אתכם. 
 • תיק עבודות מגוון – מומלץ שתיק העבודות לא יתמקד בטכניקה אחת כגון ציור, אלא יפגין קשת רחבה של תחומי התעסקות וטכניקות. מניסיוננו במהלך השנים, תיקי העבודות שנכשלים אינם מגוונים בטכניקות שונות, אלא כוללים לרוב רק ציורים.
 • תיק עבודות גולמי – מניסיון השנים האחרונות, בתי הספר לעיצוב ואדריכלות מעדיפים סטודנטים המציגים עבודות גולמיות, שלא מתיימרות להציג אתכם כמעצבים שכבר יודעים את העבודה. כלומר, לא ניגשים לבית ספר לאדריכלות עם מודל של וילה ולא ניגשים לבית ספר לעיצוב תעשייתי עם עיצוב של כיסא. אנו ממליצים על עבודות שמציגות חשיבה יוצרת ברמה הבסיסית, עבודות שחוקרות ומציגות שאלות. הדרך והתהליך חשובים מהתוצאה הסופית.
 • תיק עבודות קונספטואלי – תיק העבודות נועד לחשוף בפני הבוחנים את דרך החשיבה היצירתית מעבר ליכולות הטכניות שלכם. לכן, אנו ממליצים להשקיע יותר מחשבה "במה להציג?" ופחות ב"איך להציג?" טכניקה צריכה להיות פועל יוצא של הרעיון ולא להיפך.
 • תיק עבודות עדכני – מדי שנה אנו מכנסים את צוות המורים הבכיר בסטודיו ומפיקים לקחים מתוצאות תיקי העבודות של השנה החולפת. משנה לשנה משתנות הדרישות של תיקי העבודות, המנחים שבודקים את התיק מתחלפים, ראשי המחלקות מתחלפים מעת לעת. לכן יש חשיבות עליונה "להרגיש" את הלך הרוח במוסדות ולהיות עם יד על הדופק לגבי שינויים בציפיות ובדרישות המוסד אליו אתם ניגשים.

10 עובדות שכדאי לדעת על לימודי עיצוב בארץ

 • משקל הפסיכומטרי והבגרות – כמעט ואינו מוכנס לשקלול ציון הסכם של המועמד במקצועות העיצוב. מה שכן נלקח בחשבון הן תוצאות הערכת תיק העבודות, בחינות הכניסה בעיצוב וראיון הקבלה. אדריכלות הוא התחום בו נושא זה כן משמעותי.
 • הרבה מועמדים – מעט מתקבלים – מבחינה מספרית – בכל מקצוע שתבחרו בכל מוסד המעניק תואר ראשון בעיצוב או אדריכלות על כל 6 אנשים שניגשים מתקבל מועמד אחד.
 • רקע באמנות – על מנת להתקבל ללימודי עיצוב אין הכרח ברקע אמנותי כלשהו – הרעיונות שלכם חשובים יותר מהיכולת שלכם לצייר, לרשום או לפסל.
 • סוג התואר – בארץ יש מספר גדול של מוסדות המלמדים את תחומי העיצוב. יש לשים לב לסוג התואר ומשמעותו בשוק העבודה בכל מוסד שתבררו לגביו. התואר הנחשב בתחום העיצוב הוא B.Design,  ובאדריכלות  B.Arch.עם זאת גם תואר בהוראה B.Ed יכול להעניק יתרון בתחום.
 • בחירת מוסד הלימודים המתאים – כדי לבחור מוסד מתאים, אל תסתפקו בידע כללי או בהמלצת חבר. בקרו במקום, שוחחו עם התלמידים והתרשמו מהאווירה. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם מעצב או אדריכל המכיר את שוק העבודה. מידע על מוסדות הלימודים ניתן למצוא כאן: שנקר, בצלאל, H.I.T חולון, ויצו חיפה, המכללה למנהל, טכניון, אוניברסיטת ת"א, הדסה, אריאל, בית ברל
 • עבודה בזמן הלימודים – לימודי עיצוב ואדריכלות במוסדות המובחרים בארץ, נחלקים למקצועות סטודיו (יצירה, בנייה של פרויקטים) ומקצועות עיוניים – הרצאות מול כיתה. אופי הלימודים הינו תובעני למדיי ומקשה על סטודנט שמעוניין להצטיין בלימודיו לעבוד במקביל. למי שמעוניין לעבוד, מומלץ לבחור בעבודה המאפשרת גמישות מקסימאלית בשעות העבודה, במיוחד לקראת הגשת סוף סמסטר, בסוף ינואר ותחילת יוני.
 • שלבי הקבלה השונים – למרות שרוב האנשים חושבים שאיכות תיק עבודות היא שתקבע אם המועמד יתקבל ללימודים או לא – בפועל קיימים גורמים מסננים נוספים פחות מוכרים, כגון בחינה פסיכוטכנית בחלק מהמוסדות, מבחנים מעשיים בעיצוב, ראיונות אישיים, ואף מטלות ותרגילי בית הנמסרים למועמדים מספר שבועות לפני הבחינות. לשלבים אלה משקל משמעותי יותר אל מול משקלו של תיק העבודות.
 • מתי להתחיל להתכונן – תהליך הקבלה ללימודי עיצוב ואדריכלות הינו ארוך ומורכב ממספר רב של שלבי קבלה. עליכם להיערך מספיק זמן מראש. שנת הלימודים לרוב מתחילה אחת לשנה בחודש אוקטובר ומומלץ להתחיל להתכונן לפחות כשנה מראש.
 • מתי מתחילים מבחני הקבלה – הרישום למוסדות הלימודים בעיצוב ואדריכלות בארץ מתקיים בין דצמבר למרץ. תהליכי הסינון השונים כגון בחינות, הגשת תיק עבודות וראיונות מתקיימים בדרך כלל בין פברואר לאפריל ומעטים מתקיימים גם במאי ויוני.
 • איך בוחרים מכינה לעיצוב – קיימות בארץ מספר מכינות מקצועיות ללימודי עיצוב העוזרות לכם להתנסות ולהבין למה אתם מתאימים יותר, לגבש תיק עבודות ולהתכונן בצורה מקצועית למבחני הקבלה וראיונות הקבלה בעיצוב ואדריכלות. לפני שנרשמים חשוב לבדוק האם המכינה אכן מכינה אותך לכל שלבי הקבלה, ומומלץ לבדוק במוסדות עצמם –איך הסטודנטים שם התקבלו ללימודים.

 

בנוסף כדאי לבחון האם המוסד אותו אתם בוחנים נותן לכם מענה בנושאים הבאים:

 1. יחס אישי ושיעורים פרטיים- בתחום העיצוב כל סטודנט זקוק לתשומת לב אישית שתאפשר לו למקסם את הכישרון שלו.
 2. שדרוג יכולות טכניות- הרחבת ותרגול קבוע של מגון היכולות שלכם בתחומי העיצוב על ידי התנסות בטכניקות רישום ועבודה עם חומרים חדשים הינה חיונית להצלחה שלכם במבחני הקבלה.
 3. ניסיון נצבר– מוסד שמלווה מדי שנה סטודנטים בדרך הזו, חשוף לתהליכי קבלה רבים הן מול מגוון מוסדות לימוד והן לאורך זמן. הניסיון הזה משמעותי לכם.
 4. מורים בוגרי כל המוסדות הרלוונטים- יעניקו לכם ניסיון ונקודות השקפה חדשות.
 5. מורים בוגרי כל תחומי העיצוב– יעשירו אתכם בידע ונקודות התייחסות שיעניקו לכם יתרון.

 

רוצים לשמוע עוד?

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

[recaptcha]
אישור קבלת מידע פרסומי
סגירת תפריט

רוצים לשמוע עוד?

מלאו פרטים ונחזור בהקדם
אישור קבל מידע פרסומי