דלג אל התוכן

טיפים למבחני כניסה ותיק עבודות ללימודי עיצוב ואדריכלותמידע חשוב למועמדים ללימודים

בדף זה ריכזנו עבורך מידע חשוב על לימודי עיצוב ואדריכלות בארץ,על שלבי הקבלה השונים: כיצד להתמודד בהצלחה עם בחינות הקבלה, וטיפים יקרים לבניית תיק העבודות.  

     הכנת תיק עבודות

 

 

 

בחינות קבלה ללימודי עיצוב ואדריכלות

הדעה הרווחת היא שתיק עבודות הוא השלב המכריע בקבלה ללימודים. מסתבר שלא לבדו.

לבחינות הקבלה בעיצוב יש משקל גבוה יותר בציון הסכם שלכם ולכל מוסד לימודים פורמט הבחינה שלו, עם דגשים שונים ושלבי קבלה מורכבים.  גם אם תיק העבודות שלכם מוכן ואתם חושבים שהוא מצוין, חשוב שתהיו מוכנים לכל אחד משלבי הקבלה ושתהיו מעודכנים באופי הבחינות השונות.  למשל, יש מוסדות המוסיפים למבחני הקבלה גם בחינה נפרדת – המבחן הפסיכוטכני שאליו יש להתכונן בהתאם.

בחינות הקבלה בעיצוב בודקות בראש ובראשונה את החשיבה היצירתית שלכם והיכולת להביע את הרעיונות שלכם בזמן קצוב, או תרגילי רישום מהדמיון. ישנם בודדים המנסים להתקבל לבד או באמצעות מורים פרטיים בגלל התפיסה המוטעית על תיק העבודות, אך זוהי הכנה חלקית בלבד, ולרב אותם מועמדים נרשמים למכינה לעיצוב לאחר שלא התקבלו. כמו כן, לעיתים מובא קטע ספרותי או מושג מוחשי /מופשט (כגון: חיפוש, התכלות, צמיחה, תווך, חלום ועוד), ואתם מתבקשים להתייחס למושג ולפתח אותו לכדי ביטוי ואמירה אישית מגובשים.

 במקצועות התלת מימד  אתם מתבקשים להציג את היכולת שלכם לבנות בתלת מימד  מודל המתמצת את הרעיון שלכם למטלה כלשהי, לדוגמא: לעיצוב תעשייתי – לבנות מתקן לפיתה עם פלאפל מקרטון ללא דבק, באדריכלות -להתייחס למושג 'הדהוד' במודל מרחבי מופשט, בעיצוב אופנה – להתייחס למסע במרוקו ולצאת ממנו לאינטרפרטציה לפריט לבוש.

בדרך כלל תתבקשו לצרף גיליון התומך במודל שעשיתם. בגיליון זה תציגו את יכולות ההבעה שלכם בדו מימד. חלק מהשאלות במבחנים בודקות את יכולת הזיכרון הוויזואלי שלכם ואת ההבנה הבסיסית שלכם לגבי המקצועות אליהם אתם ניגשים. אנו ממליצים לבדוק איזה בחינה דורש המוסד אליו אתם ניגשים ולהתכונן בהתאם.

מידע למועמדים - הכנת תיק עבודות ללימודים אקדמיים בעיצוב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מה צריך לעשות כדי להצליח בבחינות הקבלה בעיצוב ואדריכלות?

ראשית, קראו טוב את טופס הבחינה וראו מה בדיוק מבקשים מכם. יש לא מעט סטודנטים שהאמביציה והרצון ליצור,  משתלטים להם על ההיגיון הפשוט. קראו בנחת את השאלות, עברו על הבחינה כולה ותכננו את הזמן שלכם בהתאם.

על מנת לבלוט מבין מאות מועמדים שניגשים יחד אתכם לבחינה, עליכם לגבש רעיון חזק ואישי, שיצוף על פני הרעיונות הראשוניים של שאר המועמדים. עדיף להשקיע עוד רבע שעה בחידוד וזיכוך הרעיון מאשר להתעסק בלייפות רעיון חלש. בשלב העריכה נסו ליצור פורמט מעניין לעבודה, לעבוד עם חומרים מעניינים הנובעים מהרעיון עצמו.

על מנת שזמן החשיבה בבחינה לא ילך לאיבוד נסו להקצות מקום בגיליון הבחינה לתהליך המחשבה. בטאו את כיווני המחשבה השונים בסקיצות וסמנו את הרעיונות שאתם מתכוונים לפתח. כך יוכלו לראות הבוחנים את כל טווח החשיבה שלכם וכבר ייצרתם לעצמכם אזור בגיליון שמיועד לתהליך העבודה.

מעצבים טובים לא נאלצים להסביר יותר מידי. עבודה חזקה בבחינה שיש מאחוריה רעיון טוב צריכה יותר המחשות,סקיצות ורישומים, מאשר מילים, בכדי לתאר אותה. זכרו – בתחום העיצוב והאדריכלות ככל שאתם מרגישים שצריך להיעזר במילים, כך רבים הסיכויים שהעבודה שלכם לא חזקה מספיק. כלי הביטוי של המעצב הם צורה, חומר, טקסטורה, סקיצות, רישומים, איורים ומבטים שונים. כתבו פחות – הביעו יותר.

עבודה קריאה בהירה ומובנת היא מפתח להצלחה בבחינה. במרבית הבחינות יש להגיש גיליון או מספר גיליונות בגודל מסוים – יש מוסדות שמגבילים את המועמדים לגודל אחיד. נסו לברר אם פורמט הבחינה בשנים האחרונות לא השתנה והכינו את עצמכם כראוי. בנייה נכונה של הגיליון עם היררכיה הגיונית של חשיבות האינפורמציה אותה תציגו, מראה על יכולת הארגון והתכנון שלכם. נסו להקדיש בתחילת העבודה על כל שאלה מספר דקות בתכנון נכון של הגיליון.

 טיפים להכנת תיק עבודות 

טיפים להכנת תיק עבודות

איך בונים תיק עבודות מנצח?

תיק עבודות (portfolio) הינו מקבץ עבודות הכולל בין 5 ל-10 עבודות אישיות, בהתאם לדרישות המוסד אליו תחליטו לגשת. מטרת העבודות היא להציג את השקפת עולמכם, ולהביא לידי ביטוי את היכולות היצירתיות שלכם. בין העבודות יכולים להיות: רישומים, ציורים, צילומים, קולאז'ים, אסמבלאז'ים, פסלים, מייצבים, עבודות וידאו,עבודות בעיצוב דו מימדי ותלת ממדי וכל טכניקה נוספת דרכה תביעו חשיבה יצירתית (גם שיר מרגש יכול להיכלל בתיק עבודות).

הנה 5  דגשים  שיהפכו את תיק העבודות שלכם לכרטיס כניסה לתחום עיצוב ואדריכלות:

תיק עבודות עדכני ומקורי

 

 

 

 

 

 10 עובדות שכדאי לדעת על לימודי עיצוב ואדריכלות בארץ

טיפים למועמדים

 

 

 

 

 

בנוסף כדאי לבחון האם המוסד אותו אתם בוחנים נותן לכם מענה בנושאים הבאים:

  1. יחס אישי ושיעורים פרטיים- בתחום העיצוב כל סטודנט זקוק לתשומת לב אישית שתאפשר לו למקסם את הכישרון שלו.
  2. שדרוג יכולות טכניות- הרחבת ותרגול קבוע של מגון היכולות שלכם בתחומי העיצוב על ידי התנסות בטכניקות רישום ועבודה עם חומרים חדשים הינה חיונית להצלחה שלכם במבחני הקבלה.
  3. ניסיון נצבר– מוסד שמלווה מדי שנה סטודנטים בדרך הזו, חשוף לתהליכי קבלה רבים הן מול מגוון מוסדות לימוד והן לאורך זמן. הניסיון הזה משמעותי לכם.
  4. מורים בוגרי כל המוסדות הרלוונטים- יעניקו לכם ניסיון ונקודות השקפה חדשות.
  5. מורים בוגרי כל תחומי העיצוב– יעשירו אתכם בידע ונקודות התייחסות שיעניקו לכם יתרון.

 

 

 

 

רוצים לשמוע עוד?
מלאו פרטים ונחזור בהקדם
אישור קבל מידע פרסומי