כשהתחלתי את מסע לימודי בHIT, ההתרגשות וחוסר הוודאות הציפו אותי בכל צעד לכיוון תחנת האוטובוס. השאלות החלו לעלות: האם אצליח לעבור את הלימודים? מי יהיו המרצים שלי? באיזו תחנה כדאי לי לרדת? מה צריך לקנות? מה תהיה מערכת השעות שלי? אני אצליח להמשיך לעבוד? שאלות רבות עלו לי באותה נסיעה באוטובוס קו 1 , ביום הראשון במסע שלי, להיות מעצבת פנים.
התשובות הגיעו כבר בהתחלה, בכל יום גילוי חדש, התמודדות חדשה. אין ספק כי מי שטוען שלימודי תואר ראשון בעיצוב הם אינטנסיביים, ואתה מגדל עור של פיל כדי לסיים אותם – צודק. במהלך התואר אתה מוצא את עצמך מול ביקורות יומיומיות, לחץ להספיק הכול – ולהיות בין הטובים שבכיתה, אתה מוצא את עצמך מול המחשב שעות שלמות, בלילות ללא שינה, מוותר או מדלג על ארוחה פה ושם (ועדין לא מצליח להשיל קילוגרמים עודפים..). לא תמיד היה קל בלימודים.
 
אבל, ויש אבל גדול – זה היה שווה כל רגע. כל רגע היה משמעותי. הגבולות שידענו פתאום השתנו, היכולות שלנו לדבוק במטרה התפתחו. לאורך הלימודים אתה מגלה את עצמך מחדש. כשאני נזכרת בתקופת הלימודים אני מתחילה להתגעגע – לעבודה בסדנא עם החברים, בהמתנה למסור, בהמתנה להדפסות, בשיחות החולין עם האסיסטנטים, בתנוחות השינה המוזרות שיצרנו ברחבי המכון.
הלימודים מביאים אותך להיות אדם סקרן, להיות אמיתי עם הדרך שלך, להבין את הסביבה שלך טוב יותר, לא לקבל את הקיים כפי שהוא, אלא תמיד לנסות לשפר ולעצב מחדש את חייך ואת סביבתך. ישנו דבר חכם שנחקק בזיכרוני מאחד הקורסים שלמדתי והוא מלווה אותי כבר משנה ג' – ההבדל בין אינטליגנט לבור הינה העובדה כי בור יודע רק מה שהוא יודע ואילו אינטליגנט יודע כמה שהוא לא יודע. משפט זה בהשארת כתבי סוקרטס, הביא אותי לכך שאני חייבת להתוודות בפניכם, קוראים יקרים – אני לא יודעת כמעט כלום, הרי אין סוף ללמידה, להתקדמות ולהתפתחות.
הלימודים במכון הטכנולוגי חולון היו עבורי תקופה בלתי נשכחת אז לכל מי שמעוניין ללמוד שם, הנה כמה טיפים:
 
ציוד וחומרים – יש הרבה מאוד ציוד בזמן הלימודים שיש לקנות – הרבה מהסטודנטים הולכים לארתא לקנות ציוד וחומרים במבצעי סוף השנה שלהם, אבל אני חייבת לציין כי לעיתים זה לא הכי שווה. הרבה מהציוד שתקנו במבצע זה יישארו וייהרסו לכם עם הזמן וחבל. אז, אני ממליצה לא לקנות סתם ולאחסן אלא רק מה שבאמת צריך לאותו הרגע.
מניסיון שלי, יש גם במכון עצמו את החנות אקדמון שהיא די זולה וגם חנויות מוצרים מסביב למכון הטכנולוגי ששווה לקנות שם.
בנוסף, אם יש לכם פרויקטים ואתם בוחרים את החומרים אז תחשבו גם על המחיר, תבחרו בחומרים זולים או אפילו השתמשו בשאריות של חומרים, ברדי מייד או בחומרים שניתן למצוא בסביבה שלכם. לדוגמא: אחד הפרויקטים שלי עסק באחסון קיצוני ולכן חומר הגלם שלי היו קרטונים שמצאתי ברחוב.
 
אחסון – חשוב לדעת כי יש ארוניות במכון שניתן להשאיר שם ציוד אבל זה אף פעם לא מספיק אז תארגנו לעצמכם איזה ארונית בבית שתאחסן מודלים, חומרים וכו'
 
מגורים – לגבי איפה לגור יש לי כמה הצעות בשבילכם:
אני גרתי במהלך לימודי בדרום תל אביב, בשכונת פלורנטין, כך שלקח לי בדיוק 20 דקות להגיע למכון הטכנולוגי בעזרת אוטובוס (כרטיס סטודנט משתלם – מחיר הנסיעה לסטודנט הינו חצי מחיר וניתן להנפיק סטודן שנתי). לרוב זה זול, נוח ומהיר אבל – יש תקופות שנשארים עד שעות מאוחרות ממש או שצריך להביא הרבה ציוד, ואז כבר צריך למצוא טרמפ כי אוטובוס זה לא הפתרון.
אבל לאלו שלא מעוניינים לגור בתל אביב – ישנן הרבה דירות בחולון של סטודנטים שבדר"כ עוברות אחד לשני מפה לאוזן, לעיתים גם תולים שלטים בכניסה לבנייני המכון. המחירים בחולון סבירים ונוחים יותר מאשר בתל אביב, ועדיף כמובן למצוא דירה אשר תהיה במרחק הליכה.
בנוסף, למי שמעוניין, כבר כמה שנים שסטודנטים של המכינה שלנו שמתחילים את לימודיהם מפרסמים בפורום כי הם מחפשים שותפים לדירה ואז אפשר להתחבר ולחפש יחד דירה.
 
איך עוברים את הלימודים בהצלחה?
בידיעה שזה הדבר היחידי שאתם עושים בחיים – ששייך רק לכם ושזה הדבר שיישאר איתכם כל חייכם. ידע והשכלה משמעו כוח.
אל תשכחו – לא לאבד את עצמכם ולשכוח מי אתם כבני אדם קודם כל – תצאו לבלות, תפגשו עם חברים, לכו להצגה או סרט טוב, תנו לעצמכם לנשום. בשבילי היה הסופ"ש המטען השבועי שלי – הארוחה עם ההורים, היציאה עם החברים והים בשבת , כל אלו נתנו לי כוחות חדשים מדי שבוע.
 
הבינו את המערכת – קבלו את הביקורות, למדו מהם והתקדמו הלאה. לעיתים הדברים שנראים לנו גדולי משמעות באותו הרגע מקבל פתאום פרספקטיבה חדשה אחרי כמה ימים. אז אל ייאוש, תמיד יש ימים טובים יותר וימים טובים פחות.
 
עבודה-  הרבה טוענים כי לא ניתן לשלב עבודה במקביל ללימודים אבל מבחינתי זה היה השחרור – להרבה מאיתנו אין את הפריווילגיה לא לעבוד במהלך הלימודים ובשבילי זה גם היה סוג של אתנחתא קלה מהלחץ של הלימודים. לכן חפשו עבודה קלילה של פעמיים בשבוע שיהיה לכם כיף לעבוד בה עם אנשים מעניינים כדי שהמשמרות לא יהוו עול אלא חוויה.
 
לאלו שמתלבטים – לכו עם האמת שלכם ואל תחששו.
 
לאלו שבתחילת דרכם  – אני מקנאה בכם.
 
לאלו שבמסע הלימודים – אני מאחלת לכם בהצלחה.
 
ולעצמי –  מאחלת להמשיך ולהתאהב במקצוע כל יום מחדש.
 
 ענת ברוך.