קונספט וחומר בעיצוב תאורה

מלאכת העיצוב מורכבת מיכולות של רעיון וקונספט לצד יכולות טכניות והבנה של חומר. כל מעצב והחומרים בהם משתמש או אותם מגלה תוך כדי עבודה. עיצובים רבים נשענים על שילוב, חיבור או הרכבה של שני חומרים שונים אחד מן השני בצורתם ובאופיים, אך בעזרת יכולותיו של המעצב, נולד לעולם עיצוב איכותי, אשר מצליח לפצח את הסוד בהרכבת שני חומרים שונים לידי אובייקט או גוף אחד.

בשנים האחרונות אנחנו עדים ליכולות מדהימות ומקוריות של מעצבים תעשייתיים לשנות את כל התפיסה המוכרת בנוגע לגופי תאורה. חומרים שמעולם לא הונחו בצמוד לנורה או כבל חשמל הפכו במניפולציות מעניינות לידי גופים מרהיבים שמייצרים תאורה מעניינת. אחד השילובים המעניינים הוא השילוב שבין העץ, הגולמי והאורגאני לידי אור מלאכותי – תוצר של אנרגיה חשמלית. האור, אשר מוגדר אצל רוב המעצבים כחומר, שהשליטה בו היא יכולת נרכשת ועבודה לא פשוטה, משנה או מדגיש את החומר הטבעי. המעצב הישראלי, אסף וויינברום, התפרסם בזכות גפי התאורה שלו אשר בנויים מעץ. 

Spot – גוף תאורה של אסף ויינברום
Spot - גוף תאורה של אסף ויינברום
Gardom light – גוף תאורה של אסף ויינברום. צילום גלעד לנגר
Gardom light - גוף תאורה של אסף ויינברום. צילום: גלעד לנגר
Giraf light – גוף תאורה של אסף ויינברום. צילום דן פרץ מאת רענן שטרן
Giraf light - גוף תאורה של אסף ויינברום. צילום: דן פרץ מאת: רענן שטרן

האסתטיקה של גופים אלו נעוצה ביצירת פרטים שלקוחים מעולם העבודה בעץ, מכאן שהצירים, המחברים והצורות הושאלו גם הן מעולם העיצוב בעץ ובכך שמרו על הפרופורציות הבעיות לאובייקטים עשויים מעץ. דווקא השילוב של "מכניקה" שלקוחה מעולם הנגרות והאור שבוקע מתוכה יוצרים עדינות ודיוק. ויינברום מדגיש כי תוך כדי עבודה הופתע לגלות כי כשמשלבים נורה בגוון חם בתוך גוף מעץ, העץ מהווה רפלקטור ומחזיר את האור בגוון חמים יותר כלפי חוץ.

רוצה ללמוד עיצוב תאורה?

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  אישור קבלת מידע פרסומי

  סטודיו THINKK התאילנדי הוסיף חומר נוסף, אשר נמצא בין העץ הטבעי לנורת החשמל, הבטון. האסתטיקה כאן על פי תפיסתם היא השילוב שבין העץ אשר גולף ידנית לבין יציקת הבטון התעשייתית. בגוף אחר הציג הסטודיו מנורת שולחן אשר יציקת הבטון הפכה "משקולת" מעוצבת הרותמת את גוף העץ לשולחן, העיצוב נראה כאינטרפרטציה חדשה למנורות השולחן הקלאסיות עשויות הזכוכית הירוקה. בכל זאת, כדאי לשים לב שדווקא עבודת הגילוף הידנית היא זו אשר "אוחזת" את התוצר תעשייתי. אמירה מעניינת.

  CONST lamp by THINKK studio

  ליצור חווייה צרכנית ייחודית?

  סדנת עיצוב תאורה. לפרטים

  להיות עדכני?

  קורס חדשנות בחומרי עיצוב פנים. לפרטים

  עבודה נוספת שיצר הסטודיו (בשיתוף עם studio 248) היא מנורת שולחנית אשר נראית כמו מוט מטאטא קצר המונח על קונס עץ גושני. גם כאן בחרו להשאיר את העץ חשוף ובצבעו הטבעי.

  Gardom light - גוף תאורה של אסף ויינברום. צילום: גלעד לנגר